7 koraka do balansirane ishrane

Ovom prilikom vam nudimo par predloga koji će vam pomoći prilikom “pročišćavanja” vaše ishrane, i pomoći pri odabiru najboljih namirnica, proteina, i ostalih zdravih sitnica za redukovanje masti.
Otarasite se rafinisanih šećera i žitarica
Ovo je sjajan način kako da počnete. Takođe, otarasite se svih žitarica koje sadrže dodatne šećere, kao i svih onih brzih jutarnjih čokoladica koje zamjenjuju obrok, i svega što je na bazi bijelog brašna. Panika, zar ne? Nema potrebe. Poenta je u tome što vaše tijelo mora da radi napornije kako bi svarilo proizvode na bazi bijelog brašna, koji sami po sebi oduzimaju mnoge ključne i hranljive sastojke, uključujući i vlakna. Umjesto toga, pređite na žitarice bogate vlaknima, ili pokušajte da ih zamenite povrćem, koje često služi kao zamjena za proizvode. Na primer; ako obožavate tjestenine, zamjena za to je krompir ili pirinač.
Ulje – oprez!
Korišćenjem pogrešnog ulja tokom pripreme vašeg obroka je najlakši način da ga upropastite. Klonite se ulja na bazi sjemenki. A da, nemojte misliti da smo zaboravili i na alternativne proizvode poput margarina – visok nivo holesterola. Dakle… Šta čekate? Otarasite ga se.
Najbolji i najzdraviji način, ukoliko morate da koristite ulje, je da odaberete prirodna ulja poput maslinovog ili kokosovog. Sadrže hranljive monozasićene masti i omega-3.
Iščistite vaš organizam
Ukoliko niste spremni da se detaljno posvetite nekom od proizvoda za pročišćavanje organizma… Jednostavno, prije svakog obroka uzmite kafenu kašiku jabukovog sirćeta i pomješajte sa vodom, pa, popijte. Ovo je sjajan način za stimulisanje probave. Takođe, zamjena za ovo je limun (bez šećera!). Ali, možete koristiti i svježe ceđeni sok crvenog grejpa svakog jutra. I ono što je jako bitno – udaljite se od napitaka koji sadrže šećere (gazirani i kupovni sokovi), i klonite se alkohola (prosečan koktel sadrži 200+ kcal).
Raznovrsno povrće i začini
Zamjena pice sa bijelim pilećim, grilovanim mesom je korak u dobrom smeru, ali, ne na duge staze. Bolja varijanta je da se oslonite na čiste proteine, zeleno povrće, proizvode celog zrna koji su daleko ukusniji i zdraviji. Pored toga, mnoge biljke i začini imaju detoksikaciona svojstva i pomažu pri varenju. Na primjer, ruzmarin stimuliše rad jetre (detoks centar vašeg tijela) i pomaže prilikom oslobađanja od toksina. Savjet plus: izboru vaših regularnih začina dodajte i peršun, đumbir, kurkumu, bijeli luk i kari!
Gorko i zeleno
Svi znamo koliko je zelena salata hranljiva, i logično je da pokupi svu “hranljivu pažnju,” ali… Nije loše uključiti i po koji zeleniš gorkog ukusa u vašu ishranu. Hrana kao što je rukola, senf u zrnu ili maslačak – su samo neki od proizvoda koji vrše prirodnu detoksikaciju jetre (organ nadležan za regulisanje masti i holesterola, kao i balansiranje hormona). Gorka hrana je ta koja aktivira vaše čulo ukusa, koje podstiče proizvodnju enzima za pomoć prilikom (pravilnog) varenja i apsorpciju nutrijenata. Takođe, ova vrsta hrane je bogata vlaknima i pomaže tijelu da svari masti bolje.
Spakujte i ponesite sopstveni ručak
Koliko puta vam se desilo da pojedete šta god, jer je lakše? Ovog puta probajte to da promjenite, tako što ćete ponijeti vaš, prethodno pripremljen ručak, na posao. Nemojte biti lijenji. Spremite šta je potrebno veče prije, i to u većim količinama, da imate za par dana. Jako je bitno unijeti zdrave masti i proteine tokom ručka. Nije na odmet imati i po koju ribu u konzervi (tuna ili divlji losos), za slučaj da nemate vremena da napravite salatu. U kombinaciji sa krastavcem ili kriškama tikvice mogu biti idealan obrok.
Grickalice
Ničija ishrana nije savršena. Takođe i sve zavisi kako čiji oranizam reaguje. No, uvijek postoje te “praznine” između obroka, kada bi nešto pojeli. Ili, u trenucima kada nemamo vremena da napravimo/pojedemo normalan obrok. Uvijek možete koristiti jezgrasto voće (samo obratite pažnju na količine) ili, generalno, sviježe voće. Zdravo, a zasiti.